Hurtownia Kamieni Naturalnych
Centrum Obróbki Kamienia

Impregnacja i pielęgnacja kamienia

W związku z tym, że kamień jest naturalnym materiałem, w naturze występującym w mniej lub bardziej porowatej strukturze należy zabezpieczać go przed nasiąkaniem i wnikaniem brudu. Najmniej podatnym na wymienione działanie jest granit polerowany, ale i on w zależności od rodzaju może przyjmować płyny. Aby zapobiec przebarwianiu się kamienia, zwłaszcza marmurów i trawertynów, należy go cyklicznie impregnować stosowną chemią kamieniarską. W naszym zakładzie posiadamy w sprzedaży wysokiej jakości impregnaty, które zabezpieczają kamień, niektóre z nich wzmacniają barwę lub w przypadku kamienia płomieniowanego lub w matowym wykończeniu powodują tzw. "efekt mokrego kamienia".

Pielęgnacja codzienna kamienia nie różni się niczym innym od pielęgnacji innych powierzchni w domu. Należy stosować delikatne środki myjące, uważając jedynie na silną chemię, która może zmatowić kamień. Instrukcja impregnacji:

  • Przygotowanie powierzchni – powierzchnia kamienia musi byc czysta i sucha, wolna od innych środków chemicznych, kamień powinien być umyty gruntownie wodą i pozostawiony do wyschnięcia.
  • Próbna impregnacja – należy sprawdzić działanie impregnatu na małej powierzchni kamienia, najlepiej w miejscu mało widocznym, jest to konieczne, aby sprawdzić wpływ impregnatu na odcień kamienia. Impregnacja właściwa – impregnacja powinna by przeprowadzona w temperaturze od 5 do 25 stopni Celcjusza, należy chronić kamień przed działaniem promieni słonecznych i ogrzewaniem podłogowym.
  • Impregnat nanosić cienką warstwą szmatką lub ręcznikiem papierowym, w przypadku powierzchni pionowych można użyć spryskiwacza.
  • Po około 20 minutach należy usunąć nadmiar impregnatu, w przypadku nierównomiernego rozłożenia impregnatu , można bez problemu powtórzyć.